"Dziecko - człowiek"

"Dziecko - człowiek"

"Dziecko nie jest Twoje- mówił- dziecko jest człowiekiem." /J. Korczak, "Jak kochać dziecko"/

DZIECKO, ZABAWY - URODZINY

Urodzinki 3 latka…:)

Maluchy też się lubią dobrze bawić…

Pamiętajmy, że nawet mały wkład w przygotowanie urodzin maluszkom, może sprawić im dużo frajdy:) a tu kilka przykładowych zabaw:

ZABAWA na dobry początek:

Na dzień dobry, można zrobić WIZYTÓWKI, tzn. wyciąć z kolorowanek (albo postaci z ulubionej BAJKI dziecka, albo zwierzątka) mogą to być smerfy, misie, słoneczka itd. Każde dziecko może sobie pokolorować swoją wizytówkę tak jak chce.

Przykładowe linki, skąd można takie kolorowanki wydrukować:

http://czasdzieci.pl/kolorowanki/id,69a38-smerfy.html (kolorowanki smerfy)

http://czasdzieci.pl/kolorowanki/id,677ad-mis_przyjaciele.html (mis uszatek)

To na przywitanie dzieci, może być tak, że o różnej godzinie rodzice z nim i przyjdą więc, żeby się nie nudziły to można coś takiego zrobić 🙂

Pamiętaj, aby każdą zabawę dokładnie omówić zanim zaczniesz ją prowadzić:). Maluchy muszą mieć wszystko szczegółowo pokazane i powiedziane.

ZABAWA 1.

Malowanie na płótnie:) płótno może być w kształcie prześcieradła (albo być starym prześcieradłem), rozkładamy na podłodze, na ceracie, żeby nie pobrudzić podłogi. Farby powinny być plakatowe, najlepiej w tubkach, które można wycisnąć na duży karton (tekturę), w których dzieci będą mogły z łatwością maczać swoje rączki, stopy, palce. Następnie razem tworzą obraz:) Rodzice mogą nakierowywać dziecko, aby powstało np. słonko, chmurki, domek, w kształcie odbitych rączek, stóp. Najlepiej jak każde dziecko po kolei coś rysuje, żeby nie weszły wszystkie na raz na płótno. A na koniec można juz pozwolić, aby każde z nich w tym samym czasie dodało coś jeszcze od siebie:)

ZABAWA 2.

Nie ruszaj sie!-  dzieci poruszają się w rytm muzyki (mogą skakać jak żabki, mogą tańczyć, mogą kręcić sie w kółko- w zależności, co rodzic wymyśli, można za każdym razem dawać hasło aby w inny sposób się poruszały), a jak przestaje grać muzyka, dzieci się zatrzymują, kto się poruszy odpada, staje na boku i się przygląda zabawie..:)

ZABAWA 3.

Na dużych kartkach z brystolu kładziemy dziecko, i odrysowujemy je, a następnie dziecko dorysowuje buzie, oczy, nos, koloruje siebie, z pomocą rodziców:) Można zrobić tak, że wymienimy dzieci ich kartkami i będą musiały pokolorować kolegę/ koleżankę (w zależności, w jakim wieku będą dzieci, jeśli same 3 latki, to niech rysują siebie, jeśli 3-5 to można już troszkę przemieszać). A następnie porównujemy czy rysunek jest podobny do dziecka. Rodzice oczywiście pomagają dziecku w kolorowaniu, podpowiadając, jaki kolor gdzie dobrać. I chwalą na koniec, jakie piękne rysunki wyszły:)

ZABAWA 4.

Zabawa z balonikiem, rozpocząć zabawę można piosenka – „Baloniku nasz malutki, rośnij duży okrąglutki, balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę no i bach”, następnie nadmuchujemy jeden balon, dajemy dzieciom, aby podbijały w kółeczku aż upadnie. Zabawę można powtórzyć, aż się dzieciom nie znudzi. Zabawa może być prowadzona z muzyczką w tle..:)

ZABAWA 5.

Stary niedźwiedź mocno śpi 🙂 stara zabawa, ale baaardzo lubiana przez dzieci:) – głownie traktowana jako przerywnik:)

ZABAWA 6.

Małe dzieci (zazwyczaj) lubią tańczyć, można zrobić konkurs tańca, kto najładniej tańczy (oczywiście nagradzając wszystkie dzieci- bo, trzy latki, jeszcze nie bardzo umieją przegrywać) ale jak tańczą to należy chwalić, np: ” O jak super Jaś tańczy i robi figurę”, tym samym zachęcamy inne dzieci do zabawy:). Na koniec należy pochwalić wszystkie dzieci, że super tańczyły i że każde z nich zasługuje na nagrodę np.: cukierka, batonik, naklejkę itp…:)

ZABAWA 7.

Zabawa z piłką:  albo dzieci sobie ją turlają, siedząc z nogami w rozkroku i stykając się stopami, do kogo chcą do tej osoby turlają, jeśli nie są to same maluchy 3 letnie, to mogą do siebie rzucać piłeczkę, grać kopiąc do bramki- wszystkie po kolei, do wymyślonego miejsca które nazwiemy bramką. (takie małe ala zawody).

ZABAWA 8.

Mały i krótki konkursik. Dorosły naśladuje jakieś zwierzątko, a dzieci chórem odgadują, co to za zwierzątko. Najlepiej jak będzie ich około 5:) a następnie pytamy, jakie zwierzątko lubisz najbardziej z tych, które przedstawialiśmy. Dzieci wybierają sobie, które lubią, dajemy im je na kartce do pokolorowania (trzeba wydrukować z kolorowanek obrazki ze zwierzątkami- piesek, kotek, krówka, konik, kurczaczek, itp.) zwierzątka, muszą być proste, bo dzieciaczki muszą je odgadnąć i umieć później z pomocą dorosłych pokolorować).

ZABAWA 9.

Zabawa w samochody- z kartonu można wyciąć kierownicę, które dzieciaczki z pomocą rodziców kolorują na kolor, jaki chcą (najlepiej kredkami). Następnie na hasło START dzieci rozbiegają się i udają samochody. Trzeba wyznaczyć ulicę (może to być sznurek rozłożony na podłodze), garaż, parking. Dzieci naśladują warkot samochodów, trąbienie a dorosły pokazuje kolory na kartkach (CZERWONY, ŻÓŁTY, ZIELONY) dodatkowo mówiąc, jaki kolor pokazał. Zabawa polega na tym, że dzieci powinny reagować na dany kolor. Zabawa trwać może około 10min, albo do znudzenia się dzieciom.

ZABAWA 10.

Miś do misia, dzieciaki 3 letnie, lubią się przytulać:) Tak jak w zabawie Ludź do ludzia, tylko na komendę MIŚ DO MISIA (mówimy dzieciom, że teraz zamieniają się w misie) dzieci szukają sobie pary. W wersji dla 3-latków, to rodzic mówi komendę: np. dłonie do dłoni, stopy do stóp, głowa do głowy, łokieć do łokcia, ucho do ucha, nos do nosa itd.:)

ZABAWA 11.

Jak się już zmęczą hasaniem to można zrobić im chwilę relaksu. Prosimy dzieci, aby położyły się na podłodze jedno obok drugiego a rodzic opowiada im bajkę:). Można to urozmaicić, jeśli będą też inni rodzice, to rodzic jubilata zaczyna bajkę, a po kolei inni rodzice dopowiadają coś od siebie:). Jeśli dzieci w trakcie chciałyby też dodać coś od siebie, to oczywiście należy być elastycznym i pozwolić im na to. Często wtedy powstają ciekawe bajki:)

Życzę owocnej zabawy:) i niezapomnianych chwil z dzieciaczkami 🙂

Skomentuj

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.