"Dziecko - człowiek"

"Dziecko - człowiek"

"Dziecko nie jest Twoje- mówił- dziecko jest człowiekiem." /J. Korczak, "Jak kochać dziecko"/

DZIECKO, EMOCJE, MATERIAŁY, PSYCHOEDUKACJA

Umiem – nie umiem…

Kochani, każdy z nas ma aktywności, które potrafi wykonywać i takie, których nie potrafi. Dla dzieci ich umiejętności są bardzo ważne, budują ich tożsamość, poczucie własnej wartości ale również pozycję w grupie. Kto z nas nie doświadczył sytuacji, w której obawiał się, że nie da rady czegoś zrobić?, że czegoś nie umie; że ktoś może się z nas śmiać, bo nie wiemy jak coś wykonać; itp. ?

Rozmawiając ze swoimi podopiecznymi widzę jak ważne jest pokazywanie tego co potrafią, jak trudna jest dla nich o tym rozmowa, aby jak to oni mówią „nie przechwalać się”, ale też jak krępujące jest to, aby przyznać się do tego, czego jednak nie umieją.

Wychodzę wtedy im na przeciw, robię kartę pracy „Umiem – nie umiem” razem z nimi, i nagle okazuje się, że oni coś umieją, czego ja nie potrafię i odwrotnie 🙂 i widzę w nich wielką radość, że nie jest w tym sam, że może o tym otwarcie powiedzieć i, że świat się nie skończył :). W dzisiejszych czasach nastawieni jesteśmy na sukcesy, zdobywanie, realizację samych siebie. A gdzie mamy nauczyć się ponosić porażkę, mierzyć się ze swoimi trudnościami, umieć o tym rozmawiać i prosić o pomoc? Zachęcam aby odbywało się to w bezpiecznych warunkach, domowych, na lekcji wychowawczej, wśród swoich bliskich, którzy również pokażą nam, że czegoś nie potrafią, ale też pokażą jak sobie z tym radzić i, że można czegoś nie umieć i to nie jest nic złego.

Karta pracy UMIEM – NIE UMIEM,  polega na tym aby w tabeli przykleić aktywności które potrafimy i których nie potrafimy robić oraz przeanalizować jak się z tym czujemy, dlaczego sięgamy po coś co już umiemy, dlaczego aktywności których nie umiemy nie próbujemy podjąć aby się ich nauczyć, czy coś nam w tym przeszkadza, itp?

Następnie można wykorzystać ją jeszcze, aby zaznaczyć z aktywności które umiemy robić, te które lubimy, bo to jest zupełnie inna kwestia :). Możemy coś umieć robić a wcale tego nie lubić 🙂 i do tego też dajmy sobie i dzieciom prawo :).

Załączam darmową kartę pracy 🙂

UMIEM_NIE UMIEM

Jak zawsze życzę miłej i owocnej zabawy i pracy 🙂

Skomentuj

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.