"Dziecko - człowiek"

"Dziecko - człowiek"

"Dziecko nie jest Twoje- mówił- dziecko jest człowiekiem." /J. Korczak, "Jak kochać dziecko"/

DZIECKO, EMOCJE, PRZEMYŚLENIA, PSYCHOEDUKACJA

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Dziś jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego!

ZDROWIE PSYCHICZNE – według WHO oznacza pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. Jako psycholog kliniczny wiem jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne. Dlatego też przygotowałam kilka wskazówek jak o nie dbać:

➡️ Uprawiaj sport regularnie. Nawet 15 minut dziennie wpłynie pozytywnie na nasze ciało ale również na umysł.

➡️ Zdrowo się odżywiaj. Owoce i warzywa to podstawa każdej zdrowej diety. Dostarczają nam dużo witamin i minerałów, niezbędnych do lepszego samopoczucia.

➡️ Zadbaj o swój sen i odpoczynek. Kiedy jesteśmy wyspani i wypoczęci, nasz umysł lepiej radzi sobie z trudnymi sytuacjami i szybciej znajduje rozwiązania.

➡️ Regularnie się badaj. Profilaktyka i szybkie wykrycie choroby daje więcej możliwości a tym samym możemy szybciej wyzdrowieć i wrócić do sprawności i codziennego funkcjonowania.

➡️ Ucz się nowych rzeczy i rozwijaj swój umysł. Czytanie, rozwiązywanie łamigłówek, zadać czy ćwiczenie nowych umiejętności sprawia, że nasz mózg jest cały czas aktywny i sprawny a to wpływa na nasz rozwój osobisty.

➡️ Rozwijaj swoje pasje i zainteresowania. Robiąc to co lubimy dostarczamy sobie dużą dawkę endorfiny i dobrych emocji a one wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie i zadowolenie z siebie.

➡️ Spotykaj się z bliskimi i życzliwymi osobami. Miłość, przyjaźń i bliskość, spotkania z osobami które są dla nas wsparciem, które sprawiają, że się uśmiechamy, które dobrze nam życzą, produkuje naturalnie oksytocynę, hormon który wpływa na uczucie spokoju i zmniejsza odczuwanie bólu i stresu.

➡️ Proś o pomoc jeśli jej potrzebujesz. Otwartość, proszenie o pomoc i umiejętność przyjmowania jej jest bardzo ważna w trudnych sytuacjach. Wtedy wiemy, że nie jesteśmy sami i że wspólnie damy radę pokonać różne przeciwności.

➡️ Relaksuj się i rób rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Kochanie siebie i dostrzeganie sowich mocnych stron, sprawia, że zaczynamy myśleć o sobie pozytywnie.

To tylko część z rzeczy które poprawią nasze zdrowie psychiczne, każdy z nas będzie potrzebował czegoś innego. Jeśli kawa z przyjaciółką poprawia ci nastrój i wpływa pozytywnie na twój stan psychiczny TO RÓB TO jak najczęściej. Jeśli słuchanie muzyki TO SŁUCHAJ JEJ jak najwięcej. Pójście do kina, do teatru czy na spacer, możliwości jest bardzo dużo, wystarczy tylko spojrzeć w głąb siebie i posłuchać swojego ciała i umysłu.

Niestety dostęp do lekarzy psychiatrów jest bardzo ograniczony i bardzo nad tym ubolewam. Dlatego stosujmy profilaktykę i zadbajmy o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Zrób każdego dnia chociaż jedną rzecz dla siebie, poświęć dla siebie chociaż 15min w ciągu dnia a twoje samopoczucie będzie lepsze. Kochaj siebie i dbaj zarówno o swoje zdrowie fizyczne jak też psychiczne.

Pamiętaj ZDROWIE PSYCHICZNE JEST BARDZO WAŻNE. Podaj dalej!!

Jeśli ktoś zechciałby pobrać plakat to załączam go poniżej.

Skomentuj

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.