Kochani, zaglądam tu rzadziej, bo częściej jestem na Facebooku 🙂 ale to nie znaczy, że nie będę tu zaglądała 🙂 może rzadziej ale będę 🙂
I tak dziś zainspirowana pracą z moimi dzieciakami, chciałabym powiedzieć NIE dla NIE…. I już tłumaczę o co chodzi.
Bardzo łatwo przychodzi nam mówić do dzieci: NIE WOLNO, NIE RUSZAJ TEGO, NIE KRĘĆ SIĘ, NIE KRZYCZ, NIE SKACZ PO ŁÓŻKU, NIE BIJ INNYCH, itd.
Proszę tylko pamiętać, że dając taki komunikat, wzmacniamy tylko zachowanie trudne dziecka a nie wygaszamy je, gdyż poprzedzając naszą wypowiedź słowem NIE, dziecko go nie słyszy, tylko słyszy drugą część wypowiedzi, czyli: WOLNO, RUSZAJ TO, KRĘĆ SIĘ, KRZYCZ, SKACZ, BIJ, itd. ale nie tylko to jest ważne w tych wypowiedziach. Zaryzykuje, stwierdzenie, że ważniejszym jest to, że dziecko nie dostaje od nas rozwiązania danej sytuacji a tym samym, nie wie co ma zrobić więc dalej robi to co robiło. Dlatego ważne jest aby mówić do dzieci pozytywne komunikaty, podczas zwracania im uwagi, gdyż wtedy dajemy im ewentualne rozwiązanie danego zachowania.
I tu podaje przykłady:
NIE WOLNO – MOŻESZ TO ROBIĆ (i tu podajemy miejsce gdzie można daną rzecz wykonywać) albo KTO MOŻE TO ROBIĆ (tu podajemy konkretna osobę)
NIE RUSZAJ TEGO – ZOSTAW / ODŁÓŻ NA MIEJSCE
NIE KRĘĆ SIĘ – SIEDŹ SPOKOJNIE NA KRZEŚLE
NIE KRZYCZ – MÓW SPOKOJNIE
NIE SKACZ PO ŁÓŻKU – USIĄDŹ SPOKOJNIE, (skakać możesz np. na trampolinie)
NIE BIJ INNYCH – BAW SIĘ Z INNYMI/ PRZYTULAJ
NIE ROZWALAJ ZABAWEK – POSPRZĄTAJ POROZRZUCANE ZABAWKI
Proszę spróbować, pozytywne komunikaty dają pozytywne rezultaty zachowania 🙂
Jak zawsze życzę powodzenia i trzymam kciuki 🙂
jadalna
Słyszałam już o tym dość dawno, tak właśnie rozmawiam z Juniorkami 🙂 Działa!
Logopedia
Dokładnie oby więcej rodziców dochodziło do zdania, żeby nie nadużywać wobec swoich maluchów „NIE” przecież zawsze można powiedzieć w inny sposób łagodniejszy a maluchy na pewno zrozumieją