"Dziecko - człowiek"

"Dziecko - człowiek"

"Dziecko nie jest Twoje- mówił- dziecko jest człowiekiem." /J. Korczak, "Jak kochać dziecko"/

DZIECKO, EMOCJE, KSIĄŻKI, PSYCHOEDUKACJA

„Zgadzam się albo nie” Rachel Brian

Ile razy mówiłaś/ mówiłeś do swojego dziecka: „Daj babci buzi”, „Przytul się do dziadka”, „A co ty taki niedotykalski”, „Idź do cioci na kolanka”… itp. Ile raz kiedy babcia, dziadek, ciocia czy wujek łaskotali wasze dziecko albo brali na ręce, nie reagowaliście i zgadzaliście się na to, bo to przecież rodzina i chcą, żeby było miło. Tylko komu wtedy jest miło??

A teraz wyobraźcie sobie, że ktoś Wam mówi: „Kasiu daj wujkowi buziaka na przywitanie”, „Tomek przytul się do tego pana na dzień dobry”, „Moniko usiądź tej pani na kolana, będzie jej miło”. A teraz wyobraź sobie, że Was ktoś bierze nagle za szyje, przytula, łapie za kolano.

Czujecie to?? To dobrze, bo może teraz łatwiej Wam będzie zareagować jak inni tak będą robili Waszym dzieciom.

Uwierzcie, że jak dzieci chcą dać komuś buziaka, przytulić się, dać się połaskotać czy siedzieć na kolanach, to SAME BARDZO CHĘTNIE to robią i nie trzeba ich do tego namawiać. A jeśli nie wiesz, czy dziecko chciałoby to zrobić to zapytaj: „Czy dostanę buziaka?”, „Czy mogę cię przytulić?”, „Czy chcesz usiąść do mnie na kolana?” itp. To uczy dzieci, że to one decydują o sobie i o swoim ciele. I dużo chętniej zgadzają się na nasze zapytania, jeśli wiedzą, że mogą zdecydować czy mają na to ochotę czy nie. Bo przecież nie każdy musi w tym momencie mieć ochotę na buziaki, przytulasy czy łaskotki.

Jeśli jeden dorosły zachowuje się tak wobec innego dorosłego, to szybko jesteśmy wstanie to nazwać: „PRZEKRACZA GRANICE”, „TO JEST MOLESTOWANIE”, „NARUSZA MOJĄ CIELESNOŚĆ” !! Ale jak dorosły przekracza granice dziecka to jakoś inaczej na to reagujemy, bo przecież to tylko buziak, przytulas czy łaskotki. Bo przecież to ktoś z rodziny i nie wypada zwracać mu uwagi, bo może się jeszcze obrazić….

I tu ja mówię STOP… czy to babcia czy wujek czy osoba obca, nie może bez pytania przekraczać granic dziecka. A was proszę nauczcie swoje dzieci STAWIANIA GRANIC, aby później w dorosłym życiu umieli mówić, że się na coś nie zgadzają i że coś im się nie podoba albo, że ktoś narusza ich prywatność.

Bardzo dużo mówi się o „ZŁYM DOTYKU”- to bardzo ważne, ale tak samo ważne jest uczenie dzieci „STAWIANIA GRANIC” względem siebie i swojego ciała ale też szanowanie granic innych.

Aby ułatwić Wam rozmowy z dziećmi na ten trudny temat zachęcam do wykorzystania książki: „Zgadzam się albo i nie! Jak szanować granice – swoje i cudze.” Rachel Brian. Załączam Wam kilkanaście zdjęć, bo nie mogłam się zdecydować które Wam pokazać, bo wszystkie są ważne i istotne. 🙂

Owocnych rozmów Wam życzę 🙂

Skomentuj

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.