"Dziecko - człowiek"

"Dziecko - człowiek"

"Dziecko nie jest Twoje- mówił- dziecko jest człowiekiem." /J. Korczak, "Jak kochać dziecko"/

DZIECKO, ZABAWY - URODZINY

Zabawy urodzinowe 6-7 latków…

Kochani wypisałam kilkanaście przykładowych zabaw:)  zapewne większość jest Wam znane tylko trzeba je sobie odświeżyć:)

ZABAWY na dobry początek:

Każde dziecko wybiera sobie z rozsypanki (płatki kwiatków i środki) kolor który lubi, następnie z czepiamy to zszywaczem i na środku wpisujemy IMIĘ każdego z dzieci i uczestników zabawy:) i przyczepiamy każdemu do ubranka.

Jeśli jeszcze nie wszyscy przyszli, to można zabawić się z nimi w tzw. STÓPKI: na kartkach A4 dzieci odrysowują swoje stopy i na nich wypisują lub rysują, to co chcieli by powiedzieć miłego JUBILATOWI. Wieszamy na ścianie wszystkie obrazki, żeby było kolorowo i miło.

1 ZABAWA:

Ludź do ludzia (mis do misia-dla młodszych dzieci)…:) na tę komendę dzieci szukają sobie pary, jedno zawsze zostaje bez. I to, co jest bez pary mówi komendę: dłonie do dłoni, stopy do stóp, głowa do głowy, łokieć do łokcia, ucho do ucha, nos do nosa itd. Dzieci starsze mogą dawać inne komendy, bardziej wyszukane i trudniejsze do wykonania np. prawa stopa do lewego ucha, nos do czoła, lewy łokieć do prawego kolana itd.

2. ZABAWA:

Taniec z balonami- wygrywa ta para, której balonik nie spadnie na ziemie ani nie zostanie podtrzymany w trakcie tańca przez uczestników zabawy. Dmuchamy balony, dzieci dobierają się w pary, następnie tańczą średnio szybką piosenkę trzymając balonik między głowami..

3. ZABAWA:

Na kartkach A4 każde dziecko rysuje swój wagonik od pociągu, następnie szpileczkami przyczepiamy je do ubrania na plecach lub brzuchu i bawimy się w pociąg. Jubilat jest lokomotywą, w którym miejscu pociąg się odczepi to, to dziecko odpada z gry i staje na boku. Trzymamy się za ramiona lub biodra w zależności od wzrostu dzieci. Bawią się w pociąg w rytm piosenki „…Jedzie pociąg z daleka”. To dziecko które zostanie do końca otrzymuje nagrodę.

4. ZABAWA:

Ciepło-zimno. Chowamy jakiś przedmiot- pokazujemy dziecku, które wychodzi na zewnątrz pomieszczenia, co to jest. Jedno z dzieci chowa ten przedmiot. Dziecko wraca do pokoju i musi go znaleźć. Mówimy LODOWATO, ZIMNO, ZIMNO, CHŁODNO, CIEPŁO, CIEPLEJ, GORĄCO, PARZY, w zależności czy jest blisko czy daleko do odszukania schowanej rzeczy.

5. ZABAWA:

Zaczarowane kolory. Siadają w kręgu, rzucają do siebie piłeczkę i wypowiadają kolor, jak dziecko nie złapie lub złapie na komendę CZARNY to klęka na jedno kolanko, potem na drugie, kolejno na łokieć jeden i drugi.

6. ZABAWA:

W nadmuchane baloniki wkładamy karteczkę ze zwierzątkiem. Każde z nich ma balonik. Dziecko które przebija balonik i ma zwierzątko, opisuje je dla innych dzieci, tak aby mogły odgadnąć co to za zwierzątko. Wygrywa to dziecko, które nazbiera najwięcej karteczek z odgadniętym zwierzątkiem.

7. ZABAWA:

Na smyczy z balonem.  Do tej zabawy potrzebnych jest wiele baloników i szpulka sznurka. Uczestnicy zabawy przywiązują balonik na sznurku do kostki u nogi. Celem zabawy jest zgniecenie baloników pozostałych uczestników zabawy i uchronienie własnego.
Ci z uczestników, którym balonik pęknie, odpadają. Wygra ten, komu uda się zachować nienaruszony balonik. (Jest to zabawa dla starszych dzieci, które nie boja się huku przebijanego balonika).

8. ZABAWA:

Chód parami. Po dwóch uczestników zabawy ustawia się do siebie plecami i bierze przy tym pod ręce. Tak trzymając się muszą dojść do wyznaczonego celu. Sposobów poruszania się może być kilka: jeden uczestnik idzie do przodu, a drugi do tyłu, oboje przemieszczają się bokiem.

9. ZABAWA:

Dzieci siadają na krzesełkach, tworząc koło, jedna osoba nie ma krzesła i ona zadaje pozostałym pytania, np., „kto lubi jeść arbuza”, „kto lubi kolor różowy”, osoby których dotyczy pytanie muszą szybko wstać i przesiąść się na inne krzesło w tym momencie dziecko które zadawało pytanie szuka sobie miejsca siedzącego, jeśli mu się to uda, następne pytanie zadaje ktoś inny, jeśli nie to wymyśla kolejne pytanie i próbuje szczęścia jeszcze raz.

10. ZABAWA:

Kółko graniaste: Dzieci łapią się za rączki i robią kółeczko. Chodzą dookoła powtarzając słowa: Kółko graniaste czworokanciaste, kółko nam się połamało cztery grosze kosztowało, a my wszyscy BĘC! W czasie, kiedy dzieci mówią BĘC, wszystkie dzieci się przewracają na podłogę:)

11. ZABAWY:

Gdyby zabrakło pomysłów a było jeszcze dużo czasu można pobawić się w znane nam i dzieciom zabawy:

-chodzi lisek koło drogi,

-baloniku nasz malutki,

-gąski, gąski do domu,

-ciu ciu babka,

– raz, dwa, trzy baba Jaga patrzy,

-stary niedźwiedź mocno śpi,

-wiewiórki do dziupli (jedno dziecko zawsze bez dziupli) i daje komendę wiewiórki z dziupli, skaczą przy muzyczce, potem hasło wiewiórki do dziupli i jedno znów zostaje bez, itd.

Życzę udanych zabaw wspólnie z maluchami 🙂

20 myśli w temacie "Zabawy urodzinowe 6-7 latków…"

 1. Paula

  Martusia,
  ja poproszę o pomysły zabaw dla trochę większych dzieci jak masz, takie wieczoro-pogodne :). Klasycznie grupa ok 30-40 osób.

 2. Paula

  Dzieci w wieku ok.15 lat, na pogodne wieczory w lipcu, bo na jedynkę jadę animować 😀

 3. Fajne te zabawy. Na urodzinach mojego synka zastosowaliśmy kilka z nich. Najlepszą okazała się być „ciepło-zimno”

  • dzieckoczlowiek

   Bardzo się cieszę 🙂 Jak znajdę chwilę wolnego czasu to dorzucę kilka nowych 🙂 pozdrawiam M. Niedziółka

 4. Atabe

  Super opisy i dobre nie tylko dal 8 latków! Polecam , dziękuję i proszę o jeszcze!

  • dzieckoczlowiek

   Dziękuję za inf. 🙂 Jak tylko znajdę chwilę czasu to dopiszę jeszcze inne:) Miłej Zabawy 🙂 Marta Niedziółka

 5. ALICJA

  BARDZO FAJNE ZABAWY I CZYTELNIE OPISANE. POZDRAWIAM;)

 6. Bez sensu te zabawy

 7. osamkaato2.pl

  dziecko majace urodziny nie jest jubilatem 🙂

  • dzieckoczlowiek

   A kim? 🙂 bo zgodnie z definicją jubilat- to osoba obchodząca rocznicę np. swoich urodzin 🙂

   • osamkaato2.pl

    jest solenizantem: jubileusz to szczególna rocznica… jubileusz 30 lecia pracy tworczej, jubileusz pożycia, itp. dziecko obchodzące urodziny jest solenizantem

 8. Mateusz

  Świetne zabawy! Niedługo urodziny mojego Jasia na pewno skorzystam 🙂 Znalazłem jeszcze kilka innych zabaw: http://www.ciekaweartykuly.pl/gry/81-zabawy-na-urodziny-dla-dzieci.html
  Gdyby był ktoś zainteresowany 🙂 Bardzo fajne zabawy urodzinowe ! Pozdrawiam 🙂

 9. ja zamówiłem synowi na urodziny fotobudkę i dzieci bawiły się świetni http://photeo.pl/

 10. mama 6 latka

  Zabawy rodem z lamusa,kompletnie nie dla dzieci w tej grupie wiekowej! Dla 3- latków ewentualnie,ale na pewno nie są interesujące dla 6-7 latków! Litości! Czy Pani ma do czynienia z 6-7 latkami w ogóle?

  • dzieckoczlowiek

   Droga mamo 6-latka, być może Panią zaskoczę ale mam do czynienia z 6-7-latkami i zapewniam Panią, że są dzieci zainteresowane takimi zabawami. Zapewne przez te 6 lat (data umieszczenia zabaw) wiele się zmieniło i dzieci interesują się różnymi rzeczami ale na szczęście zabawą również – nawet taką, jak to Pani określiła „rodem z lamusa”. Nie musi ich Pani wykorzystywać, mamy wolny kraj 🙂 pozdrawiam serdecznie

  • mama6latka

   To może podpowiesz zabawy w które bawią się Twoje 6-7 latki ? Zawsze warto wiedzieć więcej. Krytykujesz a nie przedstawiasz swojej opcji.

 11. Moim zdaniem najważniejsza jest różnorodność. A każda zabawa będzie fajna 🙂

  • justi

   Fajne zabawy napewno z nich skorzystam na urodzinach syna który kończy 7 lat.
   Często te ” z lamusa” bywają najfajniejsze.
   Proponuje jeszcze chustę animacyjną też fajna zabawa.

Skomentuj

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.