"Dziecko - człowiek"

"Dziecko - człowiek"

"Dziecko nie jest Twoje- mówił- dziecko jest człowiekiem." /J. Korczak, "Jak kochać dziecko"/

DZIECKO, PRZEMYŚLENIA

„Oskar i Pani Róża” -ŚMIERĆ- czyli rozmowy na trudne tematy.

Jak rozmawiać o śmierci?

              Niestety nie są to proste rozmowy i nie ma „dobrych” słów, jakie należy użyć aby rozmawiać z dziećmi o śmierci. A tym bardziej o ICH śmierci. Samo słowo śmierć budzi w Nas zazwyczaj negatywne emocje, strach i obawy. My dorośli ze sobą nie umiemy rozmawiać o śmierci, nie zawsze wiemy jak się w jej obliczu zachować, co powiedzieć rodzinie, w której właśnie ktoś odszedł. Jednak chciałabym abyśmy pamiętali, że nawet na te trudne dla Nas tematy należy rozmawiać.Nie uchronimy ani dzieci przed nimi, ani nie przeżyjemy za nie ich życia.

Przypomina mi się jak kilka lat temu robiłam badania do swojej pracy magisterskiej na oddziale onkologii dziecięcej w jednym z warszawskich szpitali i miałam zaszczyt poznać tam cudowne dzieci, które walczyły o życie. Wszystkie jak jeden mąż, mówiły, że najbardziej nie lubią jak się im nie mówi prawdy o tym, w jakim są stanie i co je czeka. Wszystkie też mówiły, że boją się śmierci ale wiedzą, że nie są same i że mają bliskich którzy z nimi cały czas są.

Pamiętajmy, iż rozmawiając z dziećmi o śmierci przygotowujemy je na dalsze życie, które niestety nie składa się z samych przyjemnych chwil. Oczywiście pamiętajmy też, aby zawsze dostosować przekazywane informację do wieku dziecka. Jak też być z nim i wspierać je w tych trudnych chwilach.

Jeśli nie wiemy jak to zrobić polecam przeczytanie znanej książki „Oskar i Pani Róża” E. Schmitt, albo mniej znanej „Dzieci i Śmierć” E. Kubler- Ross. Te trudne tematy wcale nie muszą budzić w Nas grozy, jeśli się z nimi oswoimy i „zaprzyjaźnimy”. I chociaż nadal trudnymi pozostaną, to już nie będziemy się ich aż tak obawiać.

Dodatkowo wspomogą Was bajki terapeutyczne i tu podaje str:

https://mamailusia.blogspot.com/2014/09/bajka-dla-dzieci-dotyczaca-problemu_7.html

https://biblioteczka-apteczka.pl/tag/smierc-bliskiej-osoby/

Wierzę, że dacie radę i świetnie sobie poradzicie również z tym tematem, jakim jest ŚMIERĆ.

Skomentuj

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.