"Dziecko - człowiek"

"Dziecko - człowiek"

"Dziecko nie jest Twoje- mówił- dziecko jest człowiekiem." /J. Korczak, "Jak kochać dziecko"/

DZIECKO, EMOCJE

Nudzi mi się – Słoiczek wolnego czasu

„Mamo/tato nudzi mi się”…. „To zdejmij ubranie i pilnuj”. Kto z nas tego doświadczył? A może powinnam zapytać, kto tego nie doświadczył? NUDA- odwieczna zmora dzieci jak Wy sobie z tym radziliście lub jak sobie z nią radzicie odnośnie waszych dzieci?
Ja na zajęciach bardzo często to słyszę od dzieci oraz od rodziców „Moje dziecko nie wie co ma robić w wolnym czasie, poza graniem na telefonie czy komputerze, itp.”
Zaczęłam zastanawiać się jak wspomóc rodziców a przede wszystkim dzieci aby podejmowały samodzielne próby zagospodarowania sobie wolnego czasu. Z niektórymi tworzyliśmy listy co mogą robić w wolnym czasie ale to nie było na tyle atrakcyjne aby potem sami chętnie po taką listę sięgali, inni robili kalendarz co mogą robić danego dnia (rozplanowywali swój wolny czas) jak mają czas wolny ale to też działało na chwilę, bo fajnie byłoby jednak robić coś spontanicznie.
Najbardziej jednak sprawdził się MAGICZNY SŁOIK WOLNEGO CZASU Dzieci pisały na karteczkach co lubią robić, co im sprawia przyjemność, następnie ozdabiały swój słoiczek tak jak same chciały aby potem poskładać karteczki i włożyć do środka
I kiedy będą się następnym razem nudziły, to otworzą słoik, wylosują jakąś karteczkę i nuda minie
Zawsze też mogą dołożyć nową karteczkę z inną przyjemną czynnością.
Prosty i przyjemny sposób na naukę umiejętności planowania i gospodarowania swoim wolnym czasem
Wersja dla młodszych dzieci, które jeszcze nie czytają samodzielnie, jest wkładanie do słoiczka obrazków z daną czynnością lub symbolem który się z nią kojarzy

69461582_2523338201038443_2498915193761824768_o

Skomentuj

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.