"Dziecko - człowiek"

"Dziecko - człowiek"

"Dziecko nie jest Twoje- mówił- dziecko jest człowiekiem." /J. Korczak, "Jak kochać dziecko"/

DZIECKO, PSYCHOEDUKACJA

Miłość

Korzystając z okazji Dnia Zakochanych wzięłam na warsztat wspólnie z nastolatkami (ale nie tylko)  – MIŁOŚĆ ❤. Z czym ona nam się kojarzy, czym dla nas jest, jakie są jej rodzaje? 😊 No właśnie, czym tak naprawdę jest ta MIŁOŚĆ? Każdy z nas choć raz ją poczuł, stracił. Każdy z nas wie jak to jest być kochanym i kochać innych. Często słyszę, że nie słowa i gesty, a czyny wyrażają miłość, ale czy tylko czyny? Czy nie lubimy jak ktoś nam bliski przytula nas, da nam buziaka albo powie te magiczne słowa KOCHAM CIĘ? 😊 Dzień MIŁOŚCI powinien trwać cały czas i każdego dnia powinniśmy go świętować, bo bez MIŁOŚCI trudniej się żyje. I nie chodzi tu tylko o miłość pomiędzy osobami, ale także o miłość do zwierząt, miejsc, pasji, jak też MIŁOŚĆ DO SIEBIE 😍.

Okazało się, że temat „KOCHAM SIEBIE”, dla jednych był łatwy, dla innych trudny. O ile jeszcze ogólne określenia co to znaczy siebie kochać, wspólnymi siłami udawało nam się ustalić, o tyle już odnieść to do samych siebie i podać konkretne przykłady, było zdecydowanie trudniej. Dzieciom najczęściej kochanie samych siebie kojarzyło się z byciem egoistycznym, bo nie myśli się o innych… Ale czy to prawda? Czy miłość do samego siebie to egoizm? Ja uważam, że każdemu kto KOCHA SIEBIE 😍 łatwiej jest KOCHAĆ INNYCH ❤
Dlatego kochani KOCHAJMY SIEBIE SAMYCH czyli:
1. Dbajmy o siebie (swój wygląd, zdrowie, higienę, uczucia).
2. Szanujmy siebie (nie zgadzajmy się na złe traktowanie, zmuszanie czy wykorzystywanie).
3. Doceniajmy siebie (swoje talenty, swoją pracę, trud jaki wkładamy każdego dnia).
4. Akceptujmy siebie (swoje zdanie, zainteresowania, bądźmy sobą, pracujmy nad swoimi wadami, a dostrzegajmy swoje zalety).
5. Sprawiajmy sobie przyjemności (znajdźmy czas dla siebie, odpocznijmy, pomagajmy innym, ale nie kosztem siebie i swojego czasu).
A wtedy KOCHANIE SIEBIE NAWZAJEM będzie dużo prostsze i przyjemniejsze 😍❤

A MIŁOŚĆ nie jedno ma imię 😊😍❤ i każdy ma prawo KOCHAĆ po swojemu 😊

20190214_094319

Skomentuj

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.