"Dziecko - człowiek"

"Dziecko - człowiek"

"Dziecko nie jest Twoje- mówił- dziecko jest człowiekiem." /J. Korczak, "Jak kochać dziecko"/

DZIECKO, MATERIAŁY

Kalendarz samoświadomości

Kochani bardzo lubię pracować z moimi podopiecznymi na kalendarzu 🙂 Wykorzystuje go w różnych sytuacjach zarówno do pracy nad poczuciem własnej wartości, jak też nad wzmacnianiem poczucia bezpieczeństwa ale również nad ćwiczeniem samokontroli.

Pokrótce opisze Wam jak to u mnie wygląda, być może i Wy z niego skorzystacie 🙂

📒 Kalendarz przy pracy nad wzmacnianiem poczucia własnej wartości pomaga moim podopiecznym w dostrzeganiu ich mocnych stron i pozytywnych sytuacji. Polecenie jakie ode mnie otrzymują to np.: „Zapisz każdego dnia….”

  1. … co udało ci się zrobić;
  2. … chociaż jeden powód swojej radości;
  3. … za co siebie pochwaliłeś/łaś;
  4. … co miłego cię spotkało;
  5. … jaki miałeś/łaś nastrój i dlaczego.

📕 Kalendarz pracy nad wzmacnianiem poczucia bezpieczeństwa, dotyczy:

  1. Zapisywania ile dni coś będzie trwało;
  2. Ile dni zostało do jakiegoś wydarzenia;
  3. Jak będzie wyglądał najbliższy tydzień lub miesiąc- np. w wakacje, kiedy wygląda on zupełnie inaczej niż w roku szkolnym;

I po każdym dniu dziecko skreśla dany dzień albo rysuje buźki i widzi zmniejszający się czas. Taki kalendarz również sprawdza się u małych dzieci, kiedy np. rodzice wyjeżdżają i dziecko nie wie ile to jest np. 5 dni kiedy rodzic wróci, wtedy na kalendarzu przyklejamy księżyce (albo rysujemy) i po każdej nocce dziecko albo odrywa księżyc albo skreśla i widzi kiedy rodzic wraca 🙂 co pomaga mu przetrwać łagodniej rozłąkę.

📗 Kalendarz do pracy nad samokontrolą, dotyczy najczęściej trudnych sytuacji jak też rzeczy z którymi dziecko sobie nieradzi zbyt dobrze. Rozpisujemy sobie wtedy np.:

  1. Zaznacz uśmiechniętą buźką dzień jeśli udało ci się umyć zęby/ odwiesić kurtkę do szafy, odłożyć buty na szafkę, itp.
  2. Zaznacz plusem dzień w którym udało ci się powstrzymać przed skubaniem palca/ drapaniem strupków/ myciem nadmiernie rąk/ itp.
  3. Wpisz w dany dzień, kiedy zapytałeś mamę o kupowanie kart/ postaci w grach/ nowej zabawki/ itp.
  4. Zapisz dzień kiedy mogłeś/łaś zjeść coś słodkiego/ pójść do kolegi/ obejrzeć coś w telewizorze/ grać na komputerze/ itp.
  5. Zaznacz dni kiedy spokojnie udało ci się porozmawiać z rodzicami/ spokojnie odrobić prace domową/ wykonać swoje obowiązki/ itp.

Kalendarz można modyfikować w zależności od potrzeb danego dziecka jak też od sytuacji jaka dane dziecko spotyka. Dzięki kalendarzowi dzieci które mają trudność z dostrzeganiem różnych sytuacji, które wydarzają się w ich życiu zaczynają je dostrzegać. Przestają z góry zakładać, że czegoś nie mogą zrobić lub że czegoś nie mają, albo że ktoś im coś zabrania. W pracy nad poczuciem własnej wartości dzieci zaczynają zauważać te dobre i miłe sytuacje, jak też wierzyć w swoje możliwości. A przy wzmacnianiu poczucia bezpieczeństwa, zmniejsza potrzebę kontroli sytuacji, poczucie lęku, jak też dzieci zaczynają czuć się bezpieczniej i spokojniej.

➡️ Do kalendarza wpisujemy odręcznie daty, często robimy opisy, rysunki oraz plany poszczególnych dni, np. komunie, urodziny, wyjazdy, uroczystości, aby zobrazować dany dzień i tym samym ułatwić dzieciom (głównie lękowym, z autyzmem, Zespołem Aspergera) wytrwanie w nim i zrozumienie go.

Zachęcam do takiej formy wsparcia swoich podopiecznych.

Załączam Wam darmowy kalendarz 🙂 Dajcie znać czy Wam się przyda 🙂

Skomentuj

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.