"Dziecko - człowiek"

"Dziecko - człowiek"

"Dziecko nie jest Twoje- mówił- dziecko jest człowiekiem." /J. Korczak, "Jak kochać dziecko"/

DYSLEKSJA, DZIECKO, ROZWÓJ DZIECKA

Gotowość szkolna dziecka 5-6 letniego.

Chyba każdy rodzić czeka na pierwszy uśmiech swojego malucha, pierwszy ząbek, pierwsze kroki, pierwsze słowa….itd., takich chwil jest bardzo dużo i bardzo dobrze, bo mamy wiele momentów do radości i zadowolenia 🙂 Czasem jednak pojawiają się uczucia obawy, niepokoju ale jeśli tylko Nasz maluch pokaże Nam, że już potrafi daną rzecz na którą tak z utęsknieniem czekamy, to znów jesteśmy szczęśliwi i radośni. Jednym z takich ważnych momentów dla rodziców jest pójście ich dziecka, najpierw do żłobka, potem do przedszkola a następnie do SZKOŁY 🙂 Moment ważny dla rodziców, ale jakże waż198682_242746285749276_2083220_nny dla dziecka 🙂 Wiele rzeczy nagle się zmienia, dochodzą nowe obowiązki, nowi koledzy/koleżanki, pojawiają się sukcesy i trudności a czasem pierwsze porażki, jakże bolesne. Dlatego tak ważne jest abyśmy dobrze przygotowali Nasze pociechy na ten moment, który nierzadko ma wpływ na jego późniejszą edukację.

Pomyślałam więc, kochani rodzice jeśli nie jesteście jeszcze pewni czy Wasze dziecko jest gotowe do pójścia we wrześniu do szkoły, to jest to dobry moment aby to sprawdzić 🙂 Gotowość szkolna to nic innego jak osiągnięcie takiego poziomu rozwoju psychofizycznego przez Waszego malucha, który umożliwi mu przystosowanie się do nauki w szkole i podejmowanie przez niego różnorodnych obowiązków, jakie niesie ze sobą życie szkolne. To nic innego jak umiejętność nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, umiejętność dzielenia się z innymi dziećmi swoimi rzeczami, ale również umiejętność przegrywania, czekania na swoją kolej, wykonywania poleceń nauczyciela i wysiedzenie tych 45min w szkolnej ławce 🙂 .

Zakres gotowości szkolnej obejmuje takie sfery rozwoju jak:

Motoryka duża, Czynności samoobsługowe, Sprawność manualna, Sprawność grafomotoryczna, Rozwój emocjonalny, Rozwój społeczny, Funkcje wzrokowe, Dojrzałość do uczenia się matematyki, Mowę jako umiejętności konwersacyjne, Mowę jako sprawność artykulacyjną oraz Funkcje słuchowo-językowe.

Większość umiejętności Waszego dziecka jesteście w stanie sprawdzić i zauważyć sami, jednak jeśli coś Was niepokoi albo chcecie się jeszcze upewnić czy wszystko jest w porządku to zapraszam serdecznie do kontaktu ze mną 🙂 Chętnie spotkam się z Wami, porozmawiam i ustalimy jak Wy widzicie swoje dzieci. Następnie spotkam się z Waszym dzieckiem i sprawdzę czy opanowało dane umiejętności 🙂 Jeśli się okaże, że Wasz maluch jest już gotowy do pójścia do szkoły to będziecie mogli spokojnie czekać na ten ważny moment w życiu Waszego dziecka 🙂 Jeśli by się jednak okazało, że nie wszystkich sferach rozwojowych osiągnął gotowość na pójście do szkoły, to będziemy mieli jeszcze „chwilę” czasu aby to nadrobić 🙂 .

Jak zawsze wierzę, że będzie dobrze 🙂

Kontakt: Psycholog dziecięcy Marta Niedziółka – 603033646 oraz Centrum Terapii Synergis – 22/4981292 i http://www.centrumsynergis.eu/ . 🙂

„Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może.” /Janusz Korczak/ 🙂

4 myśli w temacie "Gotowość szkolna dziecka 5-6 letniego."

 1. Reblogged this on eko maluch and commented:
  Czy to dziecko ma być gotowe do edukacji szkolnej czy może jednak system, którym będzie otoczone?

  • dzieckoczlowiek

   System to jedno a gotowość dziecka do nauki to drugie 🙂 Na system większego wpływu rodzice niestety nie mają, a na przygotowanie dziecka na to co może je spotkać jak najbardziej TAK 🙂

   • Jednak jeśli chodzi o jakiekolwiek zmiany, mimo wszystko wolałabym, żeby to najpierw system zmieniał się pod dziecko a nie odwrotnie.

    Co nie zmienia faktu że obecny system szkolnictwa jest zjadaczem kreatywności dziecięcej.

    • dzieckoczlowiek

     Jak to mówią, i tak źle i tak nie dobrze… 🙂
     A tak poważnie, to rozumiem doskonale o czym piszesz…my możemy jedynie i aż – wspierać dziecko zarówno w odnalezieniu się w obecnym systemie szkolnym, jak też w rozwijaniu jego kreatywności i umiejętności 🙂

Skomentuj

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.